آموزش نگهداری اجاق گاز های مختلف

ما راهنمایی تون میکنیم تا سال ها نیازی به تعمیر اجاق گاز نداشته باشید.

نکات ضروری نگهداری اجاق گاز:

 1. انتخاب محل قرارگیری مناسب اجاق گاز
 2.  قرار دادن اجاق گاز کنار پنجره کار اشتباه و خطرناکی است زیرا می تواند سبب خاموشی شعله‌های آتش و انتشار گاز شود.همچنین اجاق گاز را  کنار یخچال نگذارید.
 3. مشکلی که اکثر مواقع با آن روبرو می شوید، درست کار نکردن فندک سرخود است. علل آن سَر رفتن مایعات و مواد غذایی است. در جابه‌جا شدن این قطعات در زمان تمیز کردن اجاق‌ گاز، بسیار دقت کنید.
 4. مراقب باشید تا مایعات روی گاز سر نروند این امر موجب تجمع مایعات در قسمت زیرین شعله شده و با گذشت زمان ممکن است سیم‌ها دچار زنگ‌زدگی شوند.
 5. هیچوقت ظروف خیلی سنگین را روی اجاق قرار ندهید.
 6. همچنین توجه کنید ظرف به شیلنگ گاز نزدیک نبوده و فاصله ی استانداردی داشته باشد.
 7.  بعد از هربار آشپزی، سطح اجاق گاز را تمیز کنید تا حجم کثیفی زیاد نشود تا مجبور به استفاده از پاک‌کننده‌های بسیار قوی باشید. زیرا این پاک کننده ها مضر هستند.
 8. سعی کنید مواد غذایی روی مشعل ها نریزد و هفته ای یک الی دو مرتبه آن ها را تمیز کنید تا علاوه بر کاهش انرژی ایمنی بالایی داشته باشد.

  مواد شوینده‌ی مناسب برای تمیز کردن و نگهداری اجاق گاز

  • در هنگام شستشوی مشعل ها و سینی های اطراف هرگز از سیم ظرفشویی استفاده نکنید این کار باعث خط افتادگی بر روی سطح گاز می شود
  • برای شستن مشعل و سینی اجاق گاز سیم ظرفشویی به آن نکشید زیرا باعث خش افتادن سطح می گردد و براقیت آن را ازبین می برد.
  • برای نظافت چدن‌ها و سطح اصلی اجاق گاز می‌توانید از شوینده ها استفاده کنید یا سرکه سفید و جوش شیرین را باهم مخلوط کرده و با آن تمیز و در نهایت با دستمال پاک کنید.
  • توجه کنید برای اجاق گازهایی که از جنس استیل یا چدن هستند از این محلول استفاده نکنید. برای این جنس از آبلیمو استفاده کنید تا حد امکان از مواد شیمیایی غلیظ مانند سفیدکننده‌ها و… استفاده نکنید.

   • فاصله مناسب و استاندارد نصب گاز تا هود (بین ۶۵ سانتی متر تا ۷۵ ساتی متر)
   • عدم قرار دادن مستقیم زغال های مخصوص قلیان بر رو شعله گازها
   • از ریختن آب و شستن به صورت آب پاشی روی گاز رومیزی خودداری کنید
   • نفوذ آب در قطعات رویی و زیرین گاز موجب استهلاک آنها شده و باعث اتصالی قطعات برقی و در نتیجه تخریب آنها می شود.
   • قابلمه های سنگین (بیشتر از ۱۵ نفره) روی گازهای رومیزی شیشه ای قرار ندهید.

   توجه: در گازهای رومیزی استیل حتماً از مایع های مخصوص برای نظافت و چربی زدایی استفاده کنید و در گازهای شیشه ای فقط از شیشه شوی و از به کار بردن اشیاء نوک تیز (چاقو، سیم ظرفشویی ضخیم) که صفحه را تخریب می کند خودداری کنید.

مطالب مرتبط

نظرهای کاربران (0)